Zjarrfikesi Arben Cara: Si i gjeta 7 familjaret e mi nen rrenoja ne Thumane | ABC News Albania

Κοινοποίηση
Ενσωμάτωση
 • Δημοσιεύτηκε στις 28 Νοέ 2019
 • Arben Cara ishte mbi rrënojat e Vilës Palma në krye të operacionit për shpëtimin e Klajdi Qatos kur kolegët e lajmëruan se duhet të nisej drejt Thumanës. Kur mbërriti atje mësoi se mbi rrënoja ishin edhe familjarët e tij.
  Arben Cara rrëfen për "ABC News” se ishte e vështirë dhimbja për 7 familjarët e tij që gjeti të vdekur nën rrënoja por në misionin e zjarrfikësit, të gjithë i sheh njësoj, me të njëjtën dhimbje e me të njëjtin përkushtim për t’i shpëtuar.
  Dora e ftohtë akull si e një nënë, e hedhur mbi trupin e pajetë të vajzës 7-vjeçare, është skena që kurrë nuk do t’i hiqet nga mëndja Arben Carës.
  “Kemi përjetuar një shok të rëndë, pasi fëmija 7 vjec u gjend në krahët enjeriut të vet, dukej sikur e mbronte. Në ato momente kishim një përjetim të thellë”, thotë ai.
  Ka 15 vite që punon zjarrëfikës, në luftë me flakë, përmbytje, termete e situate të tjera të ngjashme…. papushim në betejë për të shpëtuar jetë njerzish, por ky fundnëntori e ka goditur si kurrë më parë.
  Mëngjesin e 26 nëntorit, pas goditjes së parë të termetit, Arbeni ishte duke drejtuar operacionin e shpëtimit te vila palma, atje ku u shpëtua Klajdi 25 vjeçar por u nxor nga rrënojat i vdekur, gjyshi i tij.
  Ishte atje në krye të atij operacioni kur kolegët e tij e lajmëruan dhe drejtuesit e urdhëruan që të niset drejt thumanës, sepse atje ishin nën rrënoja familjarët e tij.
  “Fillimisht jam nisur për në Durrës, pasi morëm kontakt me Drejtorin e Zjarrëfikëseve në Durrës ku na ka nisur urgjent te hotel palma. Kemi operuar fillimisht te hotel palma duke nxjerrë trupat e një familjejë dhe më pas jam informuar që në Thumanë kishte ndodhur tjetër tragjedi si pasojë e tërmetit. Më kanë dhënë leje dhe urdhëruar të nisem drejt Thumanës për të shkuar në një ekip shpëtimi për të ndihmuar në Thumanë”.
  Kur gjendet në situate të tilla, e ku i duhet që poshtë rrënojave të kërkojë me shpresë për njerëz me jete, për Arben Carën janë të gjithë njësoj si familja e tij. Megjithatë, duhet të ketë qën shumë e vështirë sepse nën ato rrënoja të pallatit të shembur në Thumanë, Arben Cara gjeti të pajetë shtatë familjarë të tij.
  “Për mua është një humbje shumë e madhe dhe dhimbja është e pakufishme por nuk ka qenë qëllim për të nxjerrë trupat e familjes Cara. Kryesorja ishte të nxirrnim perdsonat gjallë që ne komunikonim”.
  Lindita ishte një prej familjarëve të tij, që u shpëtua nga rrënojat
  Megjith dhimbjen për familjarët e tij e gjtihë viktimat që u gjentën nëpër rrënoja, Arben Cara është i vendosur të vazhdojë me përkushtim për ta përballuar situatënm duke shpresuar sërish që poshtë rrënojave të gjenden shënja jete./abcnews.al
  www.abcnews.al

Σχόλια • 233

 • Dorentina D
  Dorentina D Πριν 21 ώρα

  Ngushllime!😭😭

 • Fabio Hilaj
  Fabio Hilaj Πριν ημέρα

  Or kelysh kurve Po si nuk keni pranu me u fut në germadha vtm kur keni par kosovart qe kan ardh jan fut direkt jeni fut ktejt frik.

 • Linda Bergman
  Linda Bergman Πριν 2 ημέρες

  🙏🙏🙏🙏🙏🙏

 • Moza Hila
  Moza Hila Πριν 3 ημέρες

  Zoti te dhente force

 • ismail gurra
  ismail gurra Πριν 3 ημέρες

  Ngushllime o vlla Allahu te shtofte durimin

 • Bora Spahiu
  Bora Spahiu Πριν 5 ημέρες

  😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭💔💔💔💔💔💔💔

 • Liman Kutelaj
  Liman Kutelaj Πριν 5 ημέρες

  Ngushellime te gjitha familjeve qe humben te afermit e tyre nga kjo katastrofe 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 • Afrim Veseli
  Afrim Veseli Πριν 5 ημέρες

  Ngusllime Arben,zoti i past çu ne xhenet,dhe ti je nji hero.

 • Mondi Hadroj
  Mondi Hadroj Πριν 5 ημέρες

  Zoti të ruajt o njeri fisnik
  Ngushëllime vëllezërve tanë që humbën me të dashurit e zemrës
  Zot mbroj shqiptarët kudo që janë

 • barbarian greek
  barbarian greek Πριν 6 ημέρες

  Hahahahahahahha fuck albania

 • Jasin Veselovski
  Jasin Veselovski Πριν 6 ημέρες

  ZOTI te shperbleft per durimin qe vella te lumt njeriu qe beson zotin e din qe cdo gje ne ket bot ka nje fund Allahu te Ruajt nga e keqja

 • Igballe Pacolli
  Igballe Pacolli Πριν 6 ημέρες

  Ngushllime familjes 😢😢😢😢😢

 • Besa Besi
  Besa Besi Πριν 6 ημέρες

  Inshallah nuk shtohet numri i viktimave i lutem Zotit te na ruaj gjithve e ata qe humben jeten Zoti ne Xhenet Inshallah

 • missymarsi red
  missymarsi red Πριν 6 ημέρες

  S'po na pushon loti nga syte. 😢Mbaje doren o Zot.Qofte me kaq.🙏

 • R. Avdyli
  R. Avdyli Πριν 6 ημέρες

  Ngushllime or vlla keshtu duhet te jem te fort ta mbajm veten si ky burr te ndihmojm sa te mundem njer tjetrin se dhe dhimbja jote asht edhe jona.Rrespekt per punen tende.plotsisht me vend flisni.

 • User User
  User User Πριν 6 ημέρες

  😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 • Iccreww Yt
  Iccreww Yt Πριν 6 ημέρες

  O zot ndimoju shqiptarve😭😭😭

 • Vera Shehu
  Vera Shehu Πριν 6 ημέρες

  Ngushëllime ...nuk kam fjalëë

 • Dhurata Arriku
  Dhurata Arriku Πριν 6 ημέρες +1

  OZot lejtesojua dhimbjen 🙏Amino

 • Samsung J4core
  Samsung J4core Πριν 6 ημέρες

  Ngushellime

 • Kujtime A
  Kujtime A Πριν 6 ημέρες

  😥😥😥

 • Mixhen Krasniqi
  Mixhen Krasniqi Πριν 6 ημέρες

  Ngushllime 🤲👏🇽🇰🇦🇱

 • Xhevahire Neziri
  Xhevahire Neziri Πριν 6 ημέρες

  ngushllime familjev

 • Ska emer Hic fare
  Ska emer Hic fare Πριν 6 ημέρες +1

  Bravo te Qoft qe Ke qendruar i forte
  Si dhe familjarve te tu dhe gjith atyre qe ndërruan jeten qofshin të Xhenetit Jarabin.

 • Ervini Swim
  Ervini Swim Πριν 6 ημέρες +3

  0:34 o Zot, Fëmija 7 VJEÇAR !!!
  O Zot mbroji SHQIPTARËT

 • Jon. ida Subashi
  Jon. ida Subashi Πριν 6 ημέρες

  O Zot i madh..Cfar dhimbje....pse? ??E tmershme...sidomos per femijet e vegjel....U prefshin ne paqe...te gjithe..

 • Erti Selimi
  Erti Selimi Πριν 6 ημέρες

  O zot i madh po te pergjerohemi

 • Sabi Baliaj
  Sabi Baliaj Πριν 6 ημέρες

  Fjalet jane shume te vogla para kesaj dhimbje te madhe.
  Ata dhe te gjithe u preheshin ne paqe...Dhe ne me lot per faqe...paç forcen qe te perballoni te pa perballueshmen...

 • Lafo Fenomeni
  Lafo Fenomeni Πριν 6 ημέρες

  Zoti ju dhente kurajo e ju largofte dhimbjen.

 • Mendehie Sinani
  Mendehie Sinani Πριν 6 ημέρες

  Ngushllime familjarve ishalla nuk perseritet kurr kjo tragjedi te plagosrit sherim sa me te shpejt o zot amin 🤲

 • kujta kujta
  kujta kujta Πριν 6 ημέρες +1

  Allahu ua shtoft sabrin e durimin

 • Klaudeta Hakani
  Klaudeta Hakani Πριν 6 ημέρες +2

  Obobo e PA faleshme o zot te shohesh femin e Vogel PA jete cbere kshu

 • Nertila Doko
  Nertila Doko Πριν 6 ημέρες

  😓😓😓😓😓

 • Allah loves you
  Allah loves you Πριν 6 ημέρες

  Amin o vlla zjarrëfikës... Allahu u ndihmoftë krejtëve që pendohen sinqerisht... po njerzit harrojnë shpejt e në qoftë se kërkojnë falje dhe pendohen sinqerisht nuk i dënon Allahu.... sai i mëshirshëm është e sa pak e felenderon Atë njeriu.

 • Jurgen Shehi
  Jurgen Shehi Πριν 6 ημέρες

  OZot ca dhimje e madhe

 • Maku Cardhaku
  Maku Cardhaku Πριν 6 ημέρες +2

  😭🙏😭😭🙏

 • petro marko
  petro marko Πριν 6 ημέρες +4

  zoti ESHTE nje AI JEP DHE TE ai do kthehemi:::allahu jau lehtsoft PIKLLIMIN;E familjaret QE I KTHEHEN TANI TEK AI I MEDHI zot ISHALLAH TE JEN PER xhenet

 • Sofio Kazievi
  Sofio Kazievi Πριν 6 ημέρες +1

  🙏😢😢😢

 • Te dobesohemi Sebashku
  Te dobesohemi Sebashku Πριν 6 ημέρες +1

  😢😢😢

 • andi gjata
  andi gjata Πριν 7 ημέρες +12

  Allahu te dhente forcë
  Allahu ta lehtësofte
  😢😭😭😭😭❤️

  • Ajshe Ajshe
   Ajshe Ajshe Πριν 2 ημέρες +1

   MTRGOSKSHJE

  • Besa Besi
   Besa Besi Πριν 6 ημέρες +2

   Amin Inshallah 😢😢😢😢😢😭😭😭😭😭

 • Agron Rexhepi
  Agron Rexhepi Πριν 7 ημέρες

  ngushllimet e mija per te xhith familjaret qe i hupen te dashurit e tyre . sepse kjo traxhedi nuk harrohet leht por prap se prap shqiptaret per shqiptaret duhet te jemi badhk ngushllime

 • Ornela Kurti
  Ornela Kurti Πριν 7 ημέρες

  😥😥😥😥

 • UKË UKAJ
  UKË UKAJ Πριν 7 ημέρες

  Ngushllime te thella

 • Lavdrim Tufa
  Lavdrim Tufa Πριν 7 ημέρες

  Si nënë që jam nuk mundem ti shoh e ti duroj me dhemb shpirti dhe lot hidhërimi ooooo Allah të lutem ki mëshirë e na fal në shqiptarëve për hir të fëmijëve Jan krijesa të pafajshme

 • ilirida news
  ilirida news Πριν 7 ημέρες +2

  Ngushllime zoti te ndimoft lutemi per gjth juve 🤲

 • Mirjeta Vukaj
  Mirjeta Vukaj Πριν 7 ημέρες +1

  😢😢😢😢

 • edi ozuni
  edi ozuni Πριν 7 ημέρες

  Ngushellime familjes u prefshin ne paqe

 • Anastas Kadena
  Anastas Kadena Πριν 7 ημέρες

  Ahhhh o vella..je njeri me zemer te madhe...u mprefshin ne paqe gjith ata qe humben jeten..

  • Xjcjjc Xjducs
   Xjcjjc Xjducs Πριν 7 ημέρες +1

   Bravo si ky duot tjet robi i ZOTiT i lidhun shum te ai seZOTI sprovon me tqija po edhe ahperblen me tmira zoti i shperbleft gjithmon me tmira

 • Matte Matte
  Matte Matte Πριν 7 ημέρες +1

  A ju qifsha ropt the gjith ktyre gazetarve qe japin pamje te tilla. A e dini o kafsh ceshte respekti i jetes. Pse duhet ta jepni ate pamje? Ju jeni kafsh sjeni njerez, jeni grabitqar ptu pisa.

 • VIP AUTO SALON
  VIP AUTO SALON Πριν 7 ημέρες

  Ngushllime o vlla ishalla Jan ne paradise a ishalla jan ne paqe

 • Nertila Alushaj
  Nertila Alushaj Πριν 7 ημέρες +1

  Ohi zote jepi forz😯😯

 • Mery Mery
  Mery Mery Πριν 7 ημέρες

  Zoti te dhasht force, dhimbje teper e rende😭😭😭😭😭😭Zoti ne gjehnet🤲🤲🤲🤲🤲🙏🙏🙏

 • Γοργοσ πασα
  Γοργοσ πασα Πριν 7 ημέρες

  OZot ...ngushellime...Zot ..naler me kaq...o Zot ..ndihmoi te gjith te plagosurit...dhe ndihmoi shqiptaret ..Amin...😭😭🙏🙏🙏

 • ska q'te duhet erta
  ska q'te duhet erta Πριν 7 ημέρες

  Ngushllime per Zotrin🙏🙏🙏🙏🙏🙏

 • Mona Kelmendaj
  Mona Kelmendaj Πριν 7 ημέρες

  Ngushllime te gjith shqipesis

  • Xhiko Osmeni
   Xhiko Osmeni Πριν 5 ημέρες

   Ngushellime te sinqerta u prefshin ne paqe !Dhimbje qe te le pafjal !

 • Nela Pali
  Nela Pali Πριν 7 ημέρες +2

  Ngushllime per familjen cara 😭😭😭😭😭😨

 • Morina Besjana
  Morina Besjana Πριν 7 ημέρες +3

  😭😭😭😭😭😭😭 zemra pom qan Allah letsoju dhimbjet tè gjithve

 • Arjan Lusha
  Arjan Lusha Πριν 7 ημέρες +1

  😥😥😥

 • Xhiljola Shala
  Xhiljola Shala Πριν 7 ημέρες

  🇦🇱🇦🇱🇦🇱🙏🙏🙏

 • Irena Greis
  Irena Greis Πριν 7 ημέρες +1

  O zot sa shum dhimbie 😢😢😢